فیبر محلول و نامحلول

به گزارش گروه ترجمه سرویس علم و فناوری ایمنا متخصصان تغذیه همواره توصیه می‌کنند که همراه غذا از میوه و سبزیجات هم غافل نشوید. میوه‌ها و سبزیجات با افزایش حرکات روده، دفع راحت‌تری داشته و شما را از شر یبوست و همورویید (بواسیر) ناشی از آن نجات می‌دهد. در این میان چه میوه و سبزیجاتی حاوی فیبر بیشتری بوده و برای بدن مفیدند؟

مواد غذایی حاوی دو نوع فیبر محلول و نامحلول هستند، هر کدام از این فیبرها چه نقشی در بدن دارند؟دفع کمتر از سه بار در هفته یبوست نام دارد. برای جلوگیری از این مشکل خوردن فیبر زیاد همراه با آب فراوان توصیه می‌شود. فیبرها دیواره سلولی گیاهان و مهم‌ترین عامل دفع مواد زائد بدن هستند؛ خوب است بدانید انواع گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، فرآورده های لبنی، قند و چربی ها فیبر ندارد و تقریبا به طور کامل جذب بدن شده و تولید مدفوع نمی‌کند، در این میان خوردن میوه با فیبر بالا و سبزی به دفع بهتر کمک می‌کند.

 

فیبرهای محلول، در آب حل شده و سرعت عبور غذا را کاهش داده و بازده جذب مواد مغذی همچون کلسیم، روی، آهن و منیزیم را افزایش می دهد، علاوه بر این به آنتی اکسیدان غلات، میوه و سبزی ها نیز چسبیده و مانع از بین رفتن آنها در طول دستگاه گوارش می‌شود. این فیبر بیشتر در جو، جوی دو سر، انواع حبوبات، سیب، پرتقال و هویج وجود دارد.
اما فیبرهای نامحلول در آب حل نمی شود، ولی باعث افزایش حجم و نرمی مدفوع شده و با ایجاد گاز سبب تحریک عملکرد تخلیه می‌گردد. این فیبرها از غلیظ شدن مواد سرطان زا در مجرای گوارشی جلوگیری می‌کند. این فیبر بیشتر در سبوس گندم و برنج، انواع سبزی ها، سویا و حتی برخی مغزهای خام وجود دارد.
در میان سبزی‌ها و میوه‌ها، جو، لوبیا، نخود، ذرت، خرما، اسفناج، گلابی و کلم بروکلی حاوی فیبر با مقادیر بالا هستند. سبزی خوردن، کرفس، برگ مو، هویج، سیب و پرتقال فیبر متوسط دارند و انواع آبمیوه‌های صنعتی و خانگی، انگور، کمپوت‌ها و میوه های بدون پوست فیبر کمی دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *