طرز تهیه فلافل اهوازی

همانقدر که خوردن شاتو بریان در یک رستوران لوکس شمال شهر لذت بخش است، برای خیلی ها خوردن یک سمبوسه تازه با سس تند گوجه فرنگی و یک نوشابه خنک خاطره انگیز و دوست داشتنی است. گاهی دور از تجملات مدرن شهرنشینی همه ما بدمان نمی آید زمانی را برای این خوراکیهای ساده اما خوشمزه در نظر بگیریم.

سمبوسه و فلافل را که امروز شاید در خیلی از ساندویچی ها یا دست فروشهای میدانهای شهر ببنید، اصالتاً در دسته غذاهای عربی قرار می گیرند و اصیل ترینشان را هم طبعاً باید در مناطق جنوبی ایران جستجو کنید.

اگر به یکی از ساکنین اهواز بگویید در تهران فلافل خوردم حتماً چنین جوابی را با لهجه شیرین جنوبی خواهید شنید “دایی اینا که فلافل نیست ، فلافل میخوای باید بیای اهواز ببرمت لشگرآباد تا ببینی فلافل یعنی چه”
حالا می خواهیم شما را دعوت کنیم تا قدمی بزنیم در یکی از خوشمزه ترین خیابانهای کشور.
لشگرآباد یکی از مناطق عرب نشین شهر اهواز است،  وارد خیابان اصلی این محله که می شوید بر خلاف خیابانهای اطراف همه جا پر نور است و جمعیت زیاد و ترافیک ماشینها به شما می فهماند که به جای خاصی وارد شده اید.  سرتاسر خیابان مغازه است، البته مغازه که نمی توان گفت، جلوی در هر خانه  سقفی زده شده و غذا می فروشند. غذاها هم معمولا به 3 نوع خلاصه میشوند، سمبوسه ، فلافل و کوبه. این غذا خوریها که حدود 20 تا 30 مغازه کنار همدیگر هستند اسامی جالبی هم دارند از فلافل فروشی ابو حیدر، ابوعلی و ابو احمد گرفته تا رئال مادرید و بارسلونا.
بعد از کمی بررسی قدمت و اصالت این فلافل فروشیها به این نتیجه رسیدم ابو حیدر که ظاهرا یک نسل از بقیه قدیمی تراست سابقه بیشتری از دیگران دارد . ظاهرا سابقه آنها در فروش فلافل به بیش از 40 سال می رسد.

وقتی برای سفارش غذا داخل مغازه رفتیم متوجه شدیم اینجا غذا بصورت سلف سرویس است. نان را بر می دارید و هر مخلفاتی که دوست دارید به هر مقدار داخل نان میگذارید. فلافل،  گوجه، خیارشو،  کاهو،  کلم و انواع ترشی جات.  روی این بوفه لذیذ و خوشمزه علاوه بر فلافل خوردنیهای دیگری هم هستند.  سمبوسه که دو نوع می باشد، سمبوسه ساده که با سیب زمینی تهیه میشود و سمبوسه پیتزایی. غذای دیگری هم هست به نام کوبه که شاید کمتر دیده یا شنیده باشید. کوبه چیزی شبیه به پیراشکی است که دور آن برنج و داخل آن ترکیبی از گوشت چرخ کرده و کشمش پرشده که مزه خوبی به آن می دهد. در کنار اینها، چیپس سرخ شده سیب زمینی و بادمجان هم برای انتخاب وجود دارد.

طرز تهیه فلافل اهوازی

برای تهیه فلافل اهوازی ابتدا نخود را بپزید. (بهتر است نخود را قبلاً خیس کنید تا زودتر بپزد و باعث نفخ معده نشود. در هر حال نخود باید کاملاً پخته شود و آبش به خورد آن برود). سپس آن را در حالی که هنوز گرم است چرخ کنید، تا کاملاً مانند پوره نرم و لطیف شود.

گشنیز را تمیز کرده و بشویید و در صافی بریزید. وقتی آب گشنیز کشیده شد آن را ریز خرد کنید. تخم مرغ ها را با زیره و کمی نمک و فلفل قرمز یا فلفل سیاه (در صورت استفاده از فلفل سیاه یک قاشق چایخوری زعفران هم در کمی آب جوش حل کرده و به کار ببرید). داخل پوره نخود بریزید و مایه را خوب مخلوط کنید.

بعد گشنیز را ریخته، به هم بزنید تا مواد مخلوط شوند. مقداری روغن مایع را در تابه ی مناسبی بریزید (تابه گود) و آن را داغ کنید تا حدی که دود نکند. از مایه ی تهیه شده گلوله هایی به اندازه ی یک تخم مرغ بردارید و آنها را در آرد غلطانیده و همه را با دست صاف و گرد کنید.

باید دقت کنید که سطح گلوله ها کاملاً صاف شود. سپس آنها را در روغن بیندازید. حرارت را کمی ملایم کنید.

وقتی یک طرف طلایی شد آنها را برگردانید تا طرف دیگرشان هم طلایی شود. برخی علت وا رفتن فلافلخود را نبود تخم مرغ میدانند و در مواد خود از یک عدد تخم مرغ هم استفاده می کنند ولی حرفه ای ها این کار را نمی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *