تهیه ی اقلام و وسایل سیسمونی ضروری

امروزه تهیه سیمونی برای استقبالی شاد و مثبت از فرزند جدید خانواده به یک بدعت تبدیل شده چرا که برخی آن را وظیفه ی خانواده مادری نوزاد می دانند در حالی که این تنها یک لطف است و تهیه لوازم اولیه برای نوزاد به عهده پدر و مادر فرزند جدید خانواده است.

شلوار دوچرخه شابن

رسم سیسمونی یکی از رسم‌های ایرانیان برای نخستین بچه خانواده است که اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده می‌گیرد اما هستند پدر و مادرهای جوانی که دوست دارند در تهیه این هدیه، خودشان هم دخیل باشند تا هم مستقل بمانند و هم کمکی به خانواده‌ها کرده باشند.

اما از آنجا که شروع یک کار، بر ادامه آن اثر می‌گذارد، روش‌های تربیتی که پدر و مادر می‌خواهند در طول زندگی برای تربیت فرزند خود به‌کار بگیرند از جایی مثل همین خرید سیسمونی شروع می‌شود.

یک سیسمونی خوب و مثبت، خریدی است که در آن شرط هدیه بودن وسایل رعایت شود و در آن اجبار و بحث‌های غیرصمیمی به‌خاطر نوع خرید پیش نیاید.

در این سیسمونی منطقی آنچه برای تدارک حضور نوزاد لازم است، بدون نگرانی از اینکه مبادا بخواهد قحطی بیاید و بعد‌ها دیگر نشود خرید کرد انجام می‌گیرد. قبل از این خرید خوب، خانواده باید شرایط خود را مرور کند تا خرید موجب دردسر‌های بعدی و زحمت دوباره نشود.

در این میان مشاهده می شود علاوه بر تهیه جهیزیه برای تهیه  سیسمونی هزینه های بسیاری باید صرف شود.

چه بهتر بود اگر به جای تهیه ی اقلام و وسایلی که ضروری نیستند آنها را برای آینده کودک خود پس انداز می کردند.

چرا که خیلی ها در تهیه ی وسایل به گنجایش محل زندگیشان اهمیت نمی دهند به فصل تولد فرزند یا اینکه حداکثر توان مالی والدین چه میزان است توجه نمی کنند، باید نیازها را با قدرت خرید هماهنگ شوند تا نیمه‌کاره رها نشود.  برخی نیازها با جنسیت رابطه دارد و این آگاهی از اسراف جلوگیری می‌کند، بعد از تعیین شرایط می‌توان برای خرید اقدام کنید.

هدف از این گفته ها کمک به خریدی کاربردی و کافی و بدعت شکنی است. به همراه داشتن یک دفترچه یادداشت برای ثبت آنچه خریده‌اید و آنچه نیاز دارید می‌تواند به خرید مفید و بدون تکرار کمک کند.  چند سالی است که نسخه خرید سیسمونی به جای رفع نیازها به‌ سمت تجمل‌گرایی و افراط رفته است.

گاهی افراد برای نوزاد خود صندلی ماشین می‌خرند درحالی‌که ماشین ندارند و یا نمی‌توانند بخشی از ماشین را فعلا به این دلیل محدود کنند.

خرید کالسکه انجام می‌شود درحالی‌که وضعیت جسمی مادر اجازه بلند کردن و بستن کالسکه‌های سنگین را به او نمی‌دهد و یا موقعیت‌های حمل کودک با کالسکه برای این خانواده قابل توجه نیست. تنها چیزی که مورد توجه والدین هست این نکته است که ‌ اقلام موردنظر (باید) در سیسمونی باشد و دیگر هیچ!

در اغلب این سرویس‌ها وسیله حمل‌ونقلی به نام کریر به چشم می‌خورد. بهتر است بدانید این وسیله اغلب تا حدود ۶ماهگی گنجایش نگهداری از کودک را دارد.  استفاده از ماشین لباسشویی کودک چند سالی است که مرسوم شده است. قیمت این وسیله از حدود ۳۰۰هزار تومان شروع و با توجه به شرکت سازنده آن و توانایی‌هایش تغییر می‌کند. این وسیله به‌دلیل امکان شست‌وشو با حجم کم لباس‌ها و درصورت استفاده از پارچه به جای پوشک برای تعویض کودکان پیشنهاد خوبی است‌ اما اگر قرار است برای کودک‌ از پوشک استفاده شود به هیچ وجه این وسیله تهیه نشود. کافی است لباس‌های نوزادرا به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌های خود با همان ماشین لباسشویی همیشگی خودتان شست.  فروشگاه‌های اسباب بازی  فروشگاه‌های اسباب بازی با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصیت‌های کارتونی و… خریدار سیسمونی را به ولع خرید بیشتر تشویق می‌کند اما خرید اسباب بازی، خرید ابزار شادی و رشد هوشی و مهارتی کودکان است؛ پس خرید آن با تمام خرید‌های سیسمونی فرق می‌کند.  یک اسباب بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص کودک تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار کودک قرار گیرد.  اسباب بازی‌هایی که رنگ‌های شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجیح دهید.

بعضی از خوبی‌ها، خوبی‌های دیگر را هم به‌دنبال خود می‌آورند و انس کودک با کتاب یکی از عادت‌های خوب تربیتی برای فرزندان است. یک قفسه کوچک از کتاب‌های داستان، زمینه عادت و انس به کتابخوانی را نیز به بچه‌ها منتقل می‌کند.  یکی از موقعیت‌هایی که در آن اسراف زیادی ممکن است اتفاق بیفتد خرید لباس است. بهتر است که هر‌ ماه به اندازه نیاز همان‌ ماه او لباس تهیه شود. با این کار به تنوع مورد نظر خود هم می توان ‌رسید.  بسته‌های سرویس‌های لباس نوزادی نیز گاهی شامل لباس‌هایی می‌شود که مورد نیاز نیست یا سایز مناسبی ندارد؛ اگر بتوان از لباس‌های غیرسرویسی انتخاب کرد خرید مفیدتری انجام می شود.  در خرید تعداد لباس نیز عجله نداشته باشید چراکه اگر خرید سال‌های بعد را امروز انجام دهید ممکن است خرید شما با سلیقه فرزندتان جور نباشد یا رنگ لباس‌ها مناسب ظاهر او نباشد وسواس انتخاب را از اسم و نوع مارک، به سمت جنس پارچه و دوخت تغییر بدهید.  تهیه لباس‌هایی که هنر دست مادربزرگ یا مادر باشد نه‌تنها به اقتصاد خانواده کمک می‌کند بلکه در تمام فرهنگ‌ها نشان‌دهنده هنر و میزان بیشتر توجه و ذوق برای استقبال از نوزاد است؛ هنر پول خرج کردن را به هنر دست خودتان ترجیح ندهید.  یکی از بخش‌های گران قیمت سیسمونی را سرویس چوب تشکیل می‌دهد برای تعیین هزینه این خرید باید بدانید چه وسایلی لازم دارید تنوع این خرید می‌تواند از یک گهواره کوچک شروع شود و تا تخت‌های ۲منظوره با چندین کمد همراه ادامه داشته باشد.  ‌ در برخی از سرویس‌های چوب، چیزهای عجیبی مثل میز آرایش وجود دارد آیا از قبل، به نیاز و هدف چنین وسیله‌ای دقت کرده‌اید!

حتما در دفترچه یادداشت لیست و اسامی لوازم غیر ضروری را خط بزنید.

پس اگر قرار است سیسمونی تهیه شود متناسب با نوع نیازها و هدفمند و پرهیز از اسراف تهیه شود چرا که کار هوشمندانه ای که در تهیه وسایل انجام می دهید بر افکار دیگران تاثیر بسزایی خواهد داشت و چه بهتر اینکه کار به بهترین صورت و مقرون به صرفه انجام شده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *